Skanowanie 3D

Skanowanie 3D

 

Skanowanie laserowe polega na wyznaczeniu współrzędnych punktów w bardzo dużej ilości oraz w relatywnie krótkim czasie. Otrzymana w rezultacie prac terenowych tzw. chmura punktów po odpowiedniej obróbce w post processingu, daje nam pełny obraz obiektu ze wszystkimi danymi, które możemy poddać analizie. Technologia  ta jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin szeroko pojętego miernictwa, która znajduje swoje zastosowanie w takich branżach jak: Geodezja, Archeologia, Inżynieria lądowa, Budownictwo itp.

Zalety skanowania 3D

  • Bardzo duża szybkość pozyskiwania danych punktowych, obiektów wielowymiarowych. Najbardziej zaawansowane technologie geodezyjne nie są wstanie pozyskać tylu danych w tak krótkim czasie, co związane jest z częstotliwością wysyłania wiązki – nawet rejestracja 1 mln punktów na sekundę.
  • Niesamowite źródło danych o terenie, które daje nam informację nie tylko odnośnie koloru, wielkości obiektów, ale również kształtu i obrysu szczegółów.
  • Pomiar wykonywany jest automatycznie z praktycznie zerową ingerencją operatora. Za pomocą jednego przycisku dokonujemy skanowania obiektów.
  • Łatwość zakładania osnowy pomiarowej i łączenia chmur punktów z poszczególnych stanowisk. Oprogramowanie do analizy danych jest tak skonstruowane, aby automatycznie stworzyło model całościowy

 

Zastosowanie tej technologii, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest praktycznie nieograniczone. Coraz częściej możemy obserwować w naszym życiu wykorzystanie jej w wirtualnych spacerach po np. centrach handlowych, parkach rozrywki, czy po prostu zwiedzaniu miast świata. W inżynierii firmy projektowe, architektoniczne lub budowlane stawiają na jak najlepszą wizualizację obiektów, które wykonują. Również rynek w zakresie oprogramowania typu CAD zaczął umożliwiać importowanie i odczytywanie danych z pozyskanych skanów obiektów, co wpływa na szybkość, jakość oraz dokładność wykonywanej pracy przez użytkowników systemu.

Poniżej przedstawiamy prace, w których skanowanie laserowe 3D jest sukcesywanie wykorzystywane:

 

– inwentaryzacja architektoniczna obiektów budowlanych,

– dokumentacja wypadków drogowych

– przemysł maszynowy – projektowanie maszyn

– analiza deformacji obiektów

– inwentaryzacja geodezyjno-kartograficzna

– przemysł wydobywczy

– inwentaryzacja odcinków drogowych i mostowych

– skanowanie oraz drukowanie elementów

 

To tylko część możliwości wykorzystania skanowania laserowego w naszej pracy. Jeśli będą Państwo zainteresowani powyższą technologią pomiaru – zapraszamy do kontaktu, na pewno udzielimy wszelkich informacji.

 

Obszar pracy: skanning laserowy śląskie, skanning laserowy małopolskie, skanning laserowy śląsk, skanning laserowy małopolska, skanning laserowy podkarpackie, skanning laserowy świętokrzyskie, skanning laserowy opolskie, skanning laserowy łódzkie, skanning laserowy dolnośląskie, skanning laserowy lubelskie, skanning laserowy Polska